Wasza uroczystość zbliża się wielkimi krokami? Powoli domykacie szczegóły związane z Waszym weselem? Zatem to doskonały moment, aby przekazać Waszemu fotografowi ślubnemu wszystkie szczegóły dotyczące Waszego dnia. Poniżej przeczytacie jakich informacji potrzebuje Wasz fotograf ślubny, aby wykonać dla Was usługę reportażu ślubnego, oraz kiedy i w jaki sposób mu te informacje przekazać.

Poradnik fotografa ślubnego

Informacje niezbędne dla fotografa ślubnego?

Swoją pracę zaczynam najczęściej w godzinach porannych towarzysząc przyszłej Pani Młodej podczas wizyty u fryzjera i wizażystki. Spokojne przygotowania z godziny na godzinę powoli nabierają tempa. Przez większość czasu staram się Wam towarzyszyć, tak aby w najlepszy sposób ukazać na zdjęciach emocje związane z tym wydarzeniem. By tego dokonać niezbędny bedzię szereg informacji, które w znaczący sposób nie tylko ułatwią, ale właściwie umożliwią mi pracę.

Ale zacznijmy od początku, czyli od przygotowań ślubnych…

Najważniejszą rzeczą dla fotografa jest określenie, które elementy w trakcie Waszych przygotowań będą również częścią reportażu ślubnego. Właściwie zależy to tylko i wyłącznie od Was. To Wy musicie podjąć decyzję czy będę Wam towarzyszyć na przykład podczas wizyty w salonie fryzjerskim, albo czy udokumentuję również przygotowania w domu Pana Młodego. Aby dotrzeć do każdego z tych miejsc koniecznie potrzebował będę zarówno adresu jak i godziny rozpoczęcia danego etapu.

Zdjęcia podczas ślubu i wesela.

Nie odkryję Ameryki jeśli tutaj również napiszę, że podobnie jak to miało miejsce z samymi przygotowaniami tak i w przypadku ceremonii zaślubin koniecznie będę potrzebował zarówno godziny rozpoczęcia uroczystości jak i adresu. Jeśli podczas lub tuż po Waszym ślubie planujecie jakieś niespodzianki to również warto mnie o tym wcześniej poinformować – będę miał to na uwadze i odpowiednio wcześniej się przygotuję. Analogicznie sytuacja ma się z zabawą weselną. Warto mieć na uwadze, ze pewne elementy tego typu imprez mogą być charakterystyczne wyłącznie w Waszym regionie i niekoniecznie mi znane. Dlatego podzielcie się ze mną ramowym planem wesela – jako fotograf ślubny na pewno docenię te informacje.

Poza samym aspektem logistycznym wydarzenia również inne informacje będą dla mnie niezwykle istotne. Zaliczyć do nich możemy na przykład wszelkie uwagi dotyczące zdjęć ślubnych – jak sposób kadrowania, czy też samej obróbki. Być może w trakcie całego dnia obecne będą osoby szczególnie Wam bliskie, na utrwaleniu których bardzo Wam zależy a może jest ktoś kto wolałby nie być fotografowany? Napiszcie mi o tym. Dzięki temu jeszcze lepiej poznam Wasze oczekiwania i łatwiej będzie mi stworzyć produkt stworzony na miarę. Aby ułatwić pracę zarówno Wam jak i mi pod koniec artykułu znajdziecie gotowy formularz przedślubny do pobrania. Po uzupełnieniu odeślijcie go proszę na mój adres mailowy, który znajdziecie w stopce.

Poradnik fotografa ślubnego 2

Kiedy najlepiej przesłać formularz przedślubny?

Teoretycznie im wcześniej tym lepiej. Jednak dopiero wtedy, gdy ustalicie już cały plan wydarzenia. Wypełnione formularze otrzymuję najczęściej na 2-3 tygodnie przed datą ślubu. Wtedy też robię wstępne rozeznanie pod kątem logistycznym mając na uwadze czas, lokalizację i dystans pomiędzy poszczególnymi miejscami. Wówczas sprawdzam też formularz pod kątem kompletności, oraz czy informacje, które od Was otrzymałem są wystarczające do wykonania dla Was usługi fotografii ślubnej. Szczegółowe przygotowania rozpoczynam na kilka dni przed datą Waszej uroczystości. Sprawdzam dokładnie trasy dojazdu, oraz szukam ewentualnych przeszkód, które czekają mnie po drodze, a które mógłbym uniknąć. Przygotowuję również sprzęt, czyli między innymi czyszczę karty oraz ładuję baterie – zarówno w aparacie, lampach jaki i swoje, tak aby w tym dniu dać z siebie wszystko spełniając jednocześnie Wasze oczekiwania. Pamiętajcie również, że jeśli już po przesłaniu formularza zmieni się plan Waszego dnia lub pojawią się inne, nowe elementy istotne z Waszego punktu widzenia to piszcie lub dzwońcie 🙂 Możecie również wysłać zaktualizowany formularz, ale zaznaczcie wtedy o jakie zmiany chodzi.

Czym jest właściwie reportaż ślubny?

Bardzo często w wielu miejscach spotkacie się z wyrażeniem – reportaż ślubny, lub informacją, że Wasze zdjęcia wykonane będą w formie reportażu. Co to właściwie oznacza? Z definicji nic innego jak zapis faktów, czyli po prostu dokumentację, w tym przypadku fotograficzną. Czym zatem się on charakteryzuje w odniesieniu do ślubu? Jedną z najważniejszych cech jest brak ingerencji, lub gdy jest to naprawdę niezbędne w celu uzyskania lepszego efektu, minimalną ingerencję w toczące się wydarzenie. Pozwala to na uzyskanie maksymalnie naturalnych i autentycznych zdjęć, oraz uchwycenie szczegółów, które niekoniecznie są widoczne na pierwszy rzut oka.

Na koniec jeszcze jedna nie mniej ważna informacja. Chrońmy swoje dane. Niektóre z nich choć mogą nam się wydawać mało istotne lepiej, aby nie wpadły w niepowołane ręce. Zapraszam do zapoznania się z klauzulą informacyjną dotyczącą ochrony Waszych danych osobowych. Możecie przeczytać ją tutaj.